ბათუმი ბაქო - ავიარეისების განრიგი
ბათუმიდან ბაქოს მიმართულებით ავია რეისები ინიშნება სეზონურად *
აზერბაიჯანის სახელმწიფო - ბაქო
ბაქო – სახელწოდება მომდინარეობს სპარსული სიტყვიდან Bād-kube, რაც ქართულად „ქარიან ქალაქს“ ნიშნავს. ქალაქი აფშერონის ნახევარკუნძულზე მდებარეობს, კასპიის ზღვის სანაპირო. საბჭოთა ეპოქაში ბაქო აზერბაიჯანის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის დედაქალაქი გახდა. დღეს ბაქო ამიერკავკასიის ერთ-ერთი უდიდესი ეკონომიკური, კულტურული და საგანმანათლებლო ცენტრია.
აზერბაიჯანი –  აზერბაიჯანის რესპუბლიკა (
Azərbaycan Respublikası). აზერბაიჯანი უნიტარული და ნახევრადსაპრეზიდენტო რესპუბლიკაა. ქვეყანა სეკულარული წყობისაა. მოსახლეობის უმრავლესობა შიიტი მუსლიმია.
აზერბაიჯანის ეკონომიკა – 2015 წლის გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის მიხედვით, რეგიონში ყველაზე მაღალია. წამყვანი ადგილი უწირავს ისეთ დარგებს როგორიცაა, ნავთობმრეწველობა და ენერგეტიკა.
აზერბაიჯანი და საქართველო
აზერბაიჯანი საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორია. საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის მოქმედებს თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმი. საქართველოში აზერბაიჯანული კომპანიები ახორციელებენ მსხვილ საინვესტიციო პროექტებს. აღსანიშნავია „ბაქო-სუფსისა“ და „ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის“ ნავთობსადენები, „ბაქო-თბილისი-ერზერუმის“ გაზსადენი და სხვა.
ტურიზმის სფეროში – ვიზიტორთა რაოდენობა აზერბაიჯანის რესპუბლიკიდან ყოველწლიურად იზრდება.
სავიზო მოთხოვნები
საქართველოს რესპუბლიკისა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მთავრობებს შორის მეგობრული, კეთილმეზობლური ურთიერთობების განმტკიცების მიზნით ხელმოწერილია შეთანხმება ორ ქვეყანას შორის ვიზების ურთიერთცნობის შესახებ.
საქართველოს მოქალაქეებისთვის აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში უვიზოდ მიმოსვლის რეჟიმი მოქმედებს.